QE55S90CATXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
16.2 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
SAMSUNG
Reference
QE55S90CATXXH
Article
Intrastat
Shipping weight
16.2 kg
Product Type
OLED TV - Smart TV
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption (Max)
310 Watt
Power Consumption Operational
82 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
82 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
134 kWh/1000h
Diagonal Class
55"
Series
S90C Series
Model Year
2023
Platform
Tizen OS
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10+
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR, HDR10+ Adaptive, HDR10+ Gaming
Video Processor
Neural Quantum 4K
TV Tuner
1x analogue, 2x digital
TV Tuner Presence
Yes
Extended PVR
Sensors
Eco Sensor
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Picture Enhancements
Design
4 Bezel-less Design, Ultra Slim, LaserSlim Design
Dimensions
Without stand
Width
122.54 cm
Depth
3.99 cm
Height
70.86 cm
Weight
Enclosure Colour
Titan black
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
Frame Rate & Enhancement Technology
120 Hz Refresh Rate, Motion Xcelerator Turbo Pro, 144 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
Quantum Dot technology - self-illuminating pixels
Coating
Anti-reflection
Display Menu Language
Multilingual
Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Colour
Titan black
Stand Features
Simple Plus-Metal
Flat Panel Mount Interface
300 x 200 mm