MZB0A24EU
Article
Intrastat
Shipping weight
0.195 kg
All offers are visible after login.
Manufacturer
XIAOMI
Reference
MZB0A24EU
Article
Intrastat
Shipping weight
0.195 kg
Product Type
Smartphone
Form Factor
Touch
Width
75.78 mm
Depth
8.75 mm
Height
163.56 mm
Weight
195 g
Body Colour
Poco yellow
SAR Value
0.999 W/kg (body), 0.594 W/kg (head), 1.989 W/kg (limb)
Technology
WCDMA (UMTS) / GSM
Mobile Broadband Generation
5G
Service Provider
Not specified
Operating System
Android 11
User Interface
MIUI 12.5
Navigation
GPS, GLONASS, Galileo
SIM Card Qty
Dual-SIM
Input Device
Multi-touch
Data Transmission
FDD-LTE, TDD-LTE, 5G NR FR1
2G Band
850 GSM, 900 GSM, 1800 GSM, 1900 GSM
3G UMTS Band
Band 1, Band 2, Band 4, Band 5, Band 8
3G UMTS Frequency
4G LTE Band
4G LTE Frequency
5G NR Band
N1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n77, n78, n40
5G NR Frequency
Wireless Interface
Wi-Fi, NFC, Bluetooth 5.1
Sensors
Accelerometer, ambient light sensor, digital compass, gyroscope
Security Devices
Face recognition, fingerprint reader (side)
Security Technology
AI face unlock
Additional Features
Infrared remote control, Fast Charging, dual stereo speakers, X-axis linear vibration motor
Type
MediaTek Dimensity 810
Clock Speed
2.4 GHz
Processor Core Qty
8-core
Graphics Accelerator
ARM Mali-G57
RAM
LPDDR4X SDRAM - 4 GB
Internal Memory Capacity
64 GB
Memory Interface
UFS 2.2
Supported Flash Memory Cards
microSDHC, microSD, microSDXC - up to 1 TB
Sensor Resolution
16 Megapixel
Lens Aperture
F/2.45
Camera Modes
Selfie mode
Sensor Resolution
50 Megapixel
Lens Aperture
F/1.8
Camera Modes
Night mode
Light Source
LED flash
Video Resolutions
1920 x 1080 (1080p) at 30 fps, 1920 x 1080 (1080p) at 60 fps, 1280 x 720 (720p) at 30 fps
8 Megapixel
Lens Type
Ultra wide-angle lens
F/2.2
Field of View (FoV)
119 degree(s)
Type
LCD display
Technology
LCD
Diagonal Size
6.6"
Display Resolution
2400 x 1080 pixels
Display Format
Full HD+
Refresh Rate
90 Hz
Touch Sampling Rate
240 Hz
Features
Sunlight Display, DCI-P3 Wide colour gamut, Dot Display, DynamicSwitch refresh rate
Connector Type
USB Type-C - 24 pin USB-C Headset jack - mini-phone 3.5mm