StarTech.com 14-inch 16:10 Touch Privacy Screen, Anti-Glare Privacy Filter, Laptop Monitor Screen Protector with + / - 30 Deg. View Angle, Flip-Over - 51% Blue Light Reduction (14LT6-PRIVACY-SCREEN) - Notebook privacy filter - adhesive, hinge tabs, flip hinges - 16"
Manufacturer
STARTECH
Reference
14LT6-PRIVACY-SCREEN
Article
Intrastat
Shipping weight
0.212 kg
Total quantity in stocks
31
Nearest delivery
All offers are visible after login.
Manufacturer
STARTECH
Reference
14LT6-PRIVACY-SCREEN
Article
Intrastat
Shipping weight
0.212 kg
Total quantity in stocks
31
Nearest delivery
Suitable for
Laptop
Type
Frameless display privacy filter
Filter colour
Black
Display filter features
Anti-glare, Privacy
Display types supported
LCD
Aspect ratio
16:10
Limits viewing angle
30°
Light transmission
60%
Cleaning cloth
Yes
Privacy filtering orientation
Landscape
Touchscreen compatible
Yes
Storage folder
Installation type
Flip attach + Attachment strip
Reduces blue light up to
51%
Blue light filter
Maximum screen size
35.6 cm (14")
Width
345 mm
Height
194 mm
Depth
0.4 mm
Weight
36 g
Package width
389 mm
Package depth
245 mm
Package height
4 mm
Package weight
212 g
Master (outer) case width
430 mm
Master (outer) case length
276 mm
Master (outer) case height
153 mm